The Zoon

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fahri Trafik Müfettişleri ve Haksız Ceza Kesimleri

Fahri Trafik Müfettişleri ve Haksız Ceza Kesimleri

Öncelikle herkese mutlu ve trafik cezasız günler diliyorum. Diğer yazılarımı okuduysanız kurallara uyan ve saygı gösteren bir birey olduğumu anlamışsınızdır. Bunların en başında da trafik kuralları geliyor. Çünkü trafikteki en ufak bir dalgınlık veya hata can kaybıyla sonuçlanabilecek geri dönüşü olmayan olaylara sebebiyet verebilir. Bu yüzden trafik kurallarını çok önemseyen biriyim, aynı şekilde ailemde bu kuralları önemseyen bir ailedir.

Gel gelelim bu kadar önemsediğimiz halde geçtiğimiz günlerde FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ tarafından emniyet kemeri takılı değil ve falanca caddede hatalı şerit değiştirme diye bir ceza kesilmiş tarafıma ya da müfettiş tutanak tutmuş cezayı trafik şube yazmış. Şimdi adı geçen caddede cadde boyunca çift sıra halinde park edilir. Hatta ben buna söylenirim. Caddede trafik tek şeritten akmak zorundadır. Çünkü diğer şerit tamamen park halinde araçlarla , hemen yanında da ikinci sıra dörtlülerini yakmış park halindeki araçlarla doludur. Ve ortalama hız 40 km civarındadır. Yani bu yolda şerit değiştirmek mümkün değildir.

Emniyet kemerine gelince, aslında kemerle ilgili ceza plakaya değilde kimlik numarasına kesilmesi gerektiği söyleniyor. Zira aracın içinde hangi yolcuların kemer takmadığının tespiti gerekmektedir. Eğer kimse takmıyorsa plakaya kesilen ceza sadece sürücüyü cezalandırmaktır. Uygulamada araba yetkili tarafından durdurulur ve emniyet kemerleri kontrol edilir, duruma göre ceza kesilir. Şimdi bu cevval trafik müfettişimiz gün ışığında parlayan camlardan en az bir metre mesafeden (daha azı mümkün değil) siyah mont giydiğim halde (montum gerçekten siyah) siyah emniyet kemerinin takılı olup olmadığını görüyor ve tutanak tutuyor. İmkan dahilinde değil kesinlikle.

Bunun üzerine savcılığa gidip kendi savunmamı yapıp, haklılığımın argümanlarını ortaya koyan bir dilekçe veriyorum. Bu mükemmel trafik müfettişinin keyfi davrandığını ve bana isnat ettiği suçların ispatını yapmak zorunda olduğunu, ispat edemediği suçun iftiradan öteye gidemeyeceğini belirtiyorum dilekçemde. Aradan bir hafta on gün geçmişti ki dilekçemin cevabı geldi evime. Trafik müfettişlerinin falanca kanuna göre herhangi bir şeyi ispat etme zorunlulukları yoktur. Bundan dolayı soruşturma açılamaz.

Demek ki kanunla korunan bu fahri trafik müfettişleri canları istediğinde ya da herhangi birinden hoşlanmadıklarında keyfi olarak tutanak tutup ceza kesilmesini sağlayabilirler ve kimsede bunlardan hesap soramıyor ve kanıt isteyemiyor. Çok sıkıntılı bir durum. Devletimizin bu konuya ivedilikle el atması gerekiyor bana göre. Ya bu uygulamayı tamamen kaldırmalı ya da bu müfettişlerin tutanaklarında yazdıklarını ispat şartı getirmelidir.

Cezayı ödedim mi? Evet tıpış tıpış ödedim. Bu haksızlığa sebep olanların hepsini de kınıyor ve lanetliyorum. Zira yapacak başka bir şeyim yok. Gücümüz yetmiyor. Ümit ederim bu haksız uygulamalar bir gün düzelir ve haksız kesilen cezaların önüne geçilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Calp dedi ki:

    Fahri Trafik Müfettişliği yetkisi, 40 yaşı geçmiş (çocukça işler veya hevesler peşinde koşmayacak), üniversite bitirmiş (kültür seviyesi bir nebze yüksek), 10 yıllık ehliyete sahip ve ehliyetine el koyulmamış (trafik bilgisi ve deneyimi olan), yüz kızartıcı suç işlememiş (hırsız, uğursuz v.b. olmayan) insanlara veriliyor. Bu insanlara öyle veya böyle güvenmek gerekiyor. Hatalar olmuyor mu, elbette oluyor. Ama, nasıl ki, yolda sahte veya gerçek trafik otosunu gören sürücüler kendilerine çeki düzen veriyorsa, yaşadığı ilde veya ilçede fahri trafik müfettişi olduğunu bilen sürücü de kendine çeki düzen verecektir. Ayrıca, hiç bir fahri trafik müfettişi bu işi zevk veya para için icra etmemektedir. Sizin gibi, trafik kurallarına uyduğu halde, çevresindekilerin kural tanımazlıklarına isyan eden, bir şeyler yapmak, topluma bir nebze faydalı olmak isteyen kişilerdir. Eğer, istenen şartlara sahipseniz siz de fahri trafik müfettişi olarak topluma hizmet edecek olabilirsiniz.