The Zoon

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İş Göremez Raporu Neye Göre Veriliyor?

12.12.2019
83
İş Göremez Raporu Neye Göre Veriliyor?

Sağlık hepimizin ortak noktası. Sağlığımızı bozduğumuzda artık hayatta hiç bir şeyin önemi kalmıyor. Ne yiyebiliyor, ne içebiliyor ne de gezebiliyorsunuz. Kısacası hiç bir şey yapamıyorsunuz ve hiçbir şeyden keyif alamıyorsunuz. İnsanların sağlığını bozan türlü türlü hastalık var; gripten kansere kadar. Kimi hastalığı kendimiz ya da yakınımızdaki biri geçirdiği için yakından biliyoruzdur, kimi hastalığı ise hayatımızda ne görmüş ne de duymuşuzdur. Aslında başımıza gelen ufak bir gripte olsa keyfimiz kaçıyor ve ağzımızın tadı bozuluyor.

Bende cuma gününden itibaren (bugün perşembe) neredeyse bir haftadır gribim. Ağır bir gripti. Hiç bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Ateş ve ağrılar dayanılmazdı. Bu süre zarfında 6 kiloda kaybetmiştim. Velhasılı ömrüm boyunca hiç böyle bir grip geçirmemiştim. Pazartesi artık bir şekilde doktora gidebildim. Bacaklarım beni taşımıyor, titriyorlar. Adım atacak takatim yok. Doktor sadece boğazıma baktı. Şikayetleri mi dinledi hemşireye bir çok ilaç saydı ve “hemen bir serum takalım” dedi. Birde bu şekilde işe gidemeyeceğimi (genelde ağır grip vakaları bir hafta sürüyor) bana rapor yazmasını istedim. İki gün yazarız daha fazlasını yazamayız cevabı geldi.

Neyse serumu aldım gerekli ödemeleri yaptım ve hastaneden ayrıldım. Ama şikayetlerim geçmemişti. Serumu aldığım süre, sonrasında bir kaç saat daha biraz iyi hissetmiştim ancak şikayetlerim; ağrılarım, halsizliğim vs hepsi devam ediyordu. Nihayet raporum bitti. Çarşamba vücudum ve bacaklarım titreye titreye, yürümekte zorlanarak evden işe doğru yola çıktım. Ve kendimi bir hastanenin acil servisine zor attım. Allah’tan bu acil servise yakın bir mesafedeydim. Korkunç bir baş dönmesi; yer ayaklarımın altından kayıyordu. Deli bir göz kararması. Saat 8’den saat 15’e kadar yapılan ardı arkası kesilmeyen tahliller, kan almalar, tomografiler. Bunları yapmak zorundalar tabi ki. Hiç bir ayrıntıyı atlamamak için bunlar şart. Ama beni hiç dinlemediler. Onlara çok zor bir grip geçirdiğimi, 5 günde 6 kilo kaybettiğimi hala iyi hissetmediğimi ifade ettim. Bana sadece o gün için rapor verdiler sonrasında zar zor yürüyerek ayrıldım hastaneden.

Bugün başım döne döne, bacaklarım ve vücudum titreye titreye, halsiz ve bitkin bir halde işteyim. Evde dinlenmeyi çok isterdim. Ama bunun için iznim yok, raporum yok.  Hasta bir şekilde işe devam etmek zorundayım. Peki bu doktorlar raporu ceplerinden mi veriyor? Neden bu kadar cimri davranıyorlar rapor verirken? Ya da hastanın ne kadar günde iyileşebileceğini mi hesaplayamıyorlar? Ya da bir hastalık durumunda her vakanın tedaviye cevap süresinin aynı olacağını mı düşünüyorlar? Bunları gerçekten bilmediğim için soruyorum. Ya da devlet çalışanlarına rapor verme konusunda doktorlara bir baskı mı bulunuyor?

Doğru mudur, değil midir bilmiyorum ama para ile rapor alanları, hasta olmadığı halde rapor alanları hep duyuyoruz. Belki devlette bunların önüne geçmek için sağlık kurumlarına çeşitli isteklerde bulunuyordur, daha az rapor verilmesi yönünde. İnsanlar bir şekilde hasta olmadıkları halde rapor alıyor ve bazı sağlık kurumları ve doktorlarda bu hasta olmayanlara rapor veriyor. Ama benim gibi gerçekten hasta olup rapora ihtiyaç duyanlar ise rapor alamıyor. Türkiye’de içinde bulunduğumuz durum bu maalesef.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.